Artikel | 28 maj 2026
Setterwalls har biträtt FSG vid investering i Evam
Setterwalls har biträtt Fåhraeus Startup & Growth Fund II (FSG) i samband med en Serie A-runda om 38 miljoner kronor i Evam, ett Stockholmsbaserat mjukvarubolag som utvecklar den första äkta molnbaserade plattformen för blåljusorganisationer. FSG ledde investeringsrundan tillsammans med Industrifonden.
FSG är en ledande nordisk riskkapitalfond som specialiserar sig på att stödja snabbväxande startups och tillväxtbolag inom teknologi och life science. FSG kombinerar strategiska investeringar med djup branschexpertis. FSG Fund II stöds av Europeiska investeringsfonden (EIF).
Evams plattform omfattar incidenthantering i fordon, mobila verktyg för fältpersonal samt en molnbaserad backend som kopplar direkt till larmcentraler. Idag används plattformen av mer än 100 kommuner och regioner i Sverige och Storbritannien, och stödjer polis, ambulans samt räddningstjänst.
Med det nya kapitalet kommer Evam att accelerera expansionen inom befintliga marknader, fortsätta bredda sin produktplattform och påbörja en satsning på den amerikanska marknaden.
För mer information, vänligen se FSG’s pressmeddelande här.