Nyhet | 1 oktober 2026

Setterwalls välkomnar Jacob Frank som ny delägare

Responsive image

Setterwalls Stockholm rekryterar Jacob Frank som delägare till entreprenadgruppen och stärker byråns kompetens inom entreprenadrätt.

Jacob Frank ansluter den 1 oktober från en annan advokatbyrå i Stockholm där han ledde entreprenadgruppen. Med över tio års erfarenhet av stora och komplexa entreprenad- och infrastrukturtvister breddar han Setterwalls erbjudande inom området.

– Jacob är en ledande företrädare för sin generation inom entreprenadtvister – både som processadvokat och som en tongivande röst inom den juridiska debatten på området. Hans erfarenhet av några av marknadens mest komplexa entreprenad- och infrastrukturtvister gör honom väl rustad att stötta våra klienter i deras mest utmanande projekt. Det är med stor glädje jag välkomnar honom till Setterwalls, säger Henrik Kjellander, Executive Partner.

Jacob Frank ser fram emot att bidra till Setterwalls fortsatta utveckling inom entreprenadrätten.

– Setterwalls har en stark marknadsposition och en tydlig ambition att vidareutveckla verksamheten inom entreprenadrätt. Byrån har både kapaciteten och den samlade förmågan som krävs för att driva de mest svårnavigerade tvisterna, och jag ser fram emot att tillsammans med mina nya kollegor bygga vidare på ett mycket starkt erbjudande till våra klienter, säger Jacob Frank.

Kontakt:

Verksamhetsområde:

Entreprenadrätt

  • Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat.

Vill du komma i kontakt med oss?

Fyll i formuläret samt vilket kontor du vill bli kontaktad av, så hör vi av oss inom kort.