Event | Göteborg | Studentevent | 18 mars 2025

Studentevent: Lunchföreläsning med Setterwalls

Responsive image

Setterwalls bjuder in till lunch och föreläsning i samarbete med JF

Setterwalls har nöjet att bjuda in till en inspirerande lunchföreläsning där vi ger en unik inblick i IP/Tech-juristernas vardag på en advokatbyrå. Under denna föreläsning kommer vi att utforska tre spännande case som våra jurister i Setterwalls IP/Tech-grupp har arbetat med. Dessa case belyser följande situationer:

  • Ett samtal från en klient om DORA – Men vem eller vad är egentligen DORA? Vi går igenom hur den första klientkontakten ser ut och den fortsatta vägen till implementering i verksamheten.
  • Open Source – Hur hanterar vi de juridiska aspekterna och utmaningarna med öppen källkod? Vi delar med oss av våra erfarenheter och lärdomar.
  • IT-avtalsförhandlingar – Följ med i ett case där vi förhandlar mot en amerikansk IT-jätte. Vi visar hur sådana förhandlingar går till i praktiken och vilka utmaningar man kan möta.

Vi kommer att diskutera typiska frågor som illustrerar hur en arbetsdag för en IP/Tech-jurist kan se ut. Detta är ett utmärkt tillfälle att få en djupare förståelse för de juridiska utmaningar och möjligheter som finns inom området.

Datum: 18 mars 2025
Plats: SEB-salen, Handelshögskolan i Göteborg
Tid: 12:00-13:00

Setterwalls bjuder på lunch, så glöm inte att anmäla dig.

Varmt välkommen!

Vill du komma i kontakt med oss?

Fyll i formuläret samt vilket kontor du vill bli kontaktad av, så hör vi av oss inom kort.